SAY2000i için yeni yapının(SSL VPN) kurulumu :


Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından kullanılan daha öncesinde TTNET VPN ile üniversitemiz ağından tamamen bağımsız bir extranet ile erişimi sağlanan diğer bir ifade ile SAY HATTI ayrımı 01.01.2014 tarihi itibari ile sonlandırılmıştır. Artık SAY 2000i sistemine mekandan bağımsız, internetten SSL VPN ile erişim sağlanacaktır. Sistem gereksinimleri:
1. Internet erişimi
2. Windows XP/7/8 işletim sistemi
3. İnternet Explorer/Mozilla/Chrome
4. Java 1.7.0_07 ve üzeri.

Kurulum adımlar (özet):

1. Tarayıcı üzerinden http://java.com/tr/download/ adresinden uygun bir java versiyonunu indiriniz ve kurunuz.

2. Tarayıcı üzerinden https://vpn.muhasebat.gov.tr/uygulamassl adresine girin ve SAY 2000 terminallerine (Windows) için kullanılan kullanıcı adı ve parolanızı yazın, en son da "UYGULAMA_REALM" seçin.

3. Giriş yaptıktan sonra Network Connect Start düğmesine basın ve kurulum için gelen ekranları kabul edin, kuruluma başlayın.
("juniperSetupClientInstaller.exe"  vpn programını ve gerekli bileşenleri indirip kurmuş olacaksınız.)

4. Bu aşamadan sonra, SSL VPN kurulumu yapılmıştır. Tarayıcıdan http://say2000vpn.muhasebat.gov.tr adresine giriş yapın. Giriş yapamıyorsanız, yukarıdaki adımlarda takıldığınız yeri kontrol edin.

5. http://say2000vpn.muhasebat.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra Sertifika kısmına gelin ve sağ tuşla tıklayıp hedefi farklı kaydet, bilgisayarınızda bir yere kaydedin.

6. Başlat menüsünden java klasörünü bulup(veya Denetim masasından Java paneli bulun) klasörden configure java uzantısını tıklayın, java control pane'i çalıştırılır.bu pencereden   Security tabına tıklayın, ardından Manage Certificates... butonuna basın. Önce Trusted Certificates başlığı altında Import.. butonu ile indirdiğiniz yerden sertifikayı bu bölüme ekleyin.  Sonra aynı işlemi   Trusted Certificates başlığını Signer CA başlığı ile değiştirerek Import butonu ile sertifikayı bu bölüme de  ekleyin. değişiklikleri yaptıktan sonra close ve ok tuşları ile çıkış yapın . (Bu adım birazdan bağlanacak olduğnunuz SAY2000i Java uygulaması için sürekli olarak uyarı gelmesini engellemek için yapılmalıdır.)

Not:
Eğer yukardaki adımları yaptığınız halde sorun çıkıyorsa aşağıdakileri deneyin:
- Bazı java versiyonlarında sorun olabiliyor ya da güvenlik için ek izinler vermek gerekebiliyor.(Örneğin java control panelin security tabındaki "Exception Site List"e "http://say2000vpn.muhasebat.gov.tr" adresini eklemeniz gerekebilir). Bu tür sorunlarda neler yapılacağı genelde aşağıdaki sitelere giriş yapıldığında uyarı olarak veriliyor:
https://vpn.muhasebat.gov.tr/uygulamassl veya http://say2000vpn.muhasebat.gov.tr
- Bazı programlar da InternetExplorer'da sorun çıkartıyor, O yüzden IE'a yüklenen eklentileri ve fazla programları kaldırıp ya da yeni kullanıcı açıp deneyiniz.

7. Bu adımdan sonra, yine http://say2000vpn.muhasebat.gov.tr adresinden Ozel Butce  Yılı vb. ilgili SAY2000 uygulamasına tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


Yukardakilere ek olarak:
a)  Kullanıma başlandıktan sonra yazıcı kullanabilme ve rapolama için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:
   Başlat menüsü - denetim masası menüsü - aygıtları ve yazıcıları görüntüle
  Mevcutta kullanılan  Yazıcı üzerinden
Sağ tuş-özellikler-paylaşım-paylaşım adı  VEZNE-YAZICI  olarak yazılır.

b)    Raporlamada popup blocker'dan izin vermek için aşağıdaki yolu izleyiniz.
  i)    İnternet Explorer tarayıcı  için:
              araçlar- internet seçenekleri- gizlilik- ayarlar – ekle bölümüne ( *.muhasebat.gov.tr ) eklenir
  ii)    Mozilla tarayıcı için :
             araçlar- seçenekler – içerik – ayrıcalıklar  izinler bölümüne ( say2000vpn.muhasebat.gov.tr ) eklenir.

 
Kaynakça:
  Bu dosyanın hazırlanmasında aşağıdaki adresten faydalanılmıştır:
http://bidb.omu.edu.tr/wiki/SAY2000_SSL_VPN_ayarlari_nas%C4%B1l